Jakie efekty można osiągnąć dzięki naświetlaczom w ogrodzie?

28-02-2024

Naświetlacz do ogrodu to rodzaj lampy zewnętrznej, które oświetla określone obszary: ogród, podjazd, ścieżki, czy fasady budynków. Dzięki konstrukcji i zastosowaniu technologii LED są energooszczędne odporne na warunki pogodowe, co czyni je idealnym wyborem do przestrzeni zielonych. W artykule podpowiemy, jaki wybrać naświetlacz do ogrodu.

Jak naświetlacze mogą podkreślić architektoniczne detale w ogrodzie?

 

Różne rodzaje oświetlenia ogrodowego: słupki ogrodowe, kinkiety, plafony, reflektorki wbijane, kinkiety z czujnikami ruchu, skośne i wpuszczane, a także lampy solarne, mogą upiększyć ogród. Jaki naświetlacz LED do ogrodu wybrać, aby zielona przestrzeń wokół domu zyskała na urodzie?

   

 1. Słupek ogrodowy, umieszczony wzdłuż ścieżek lub alejek, ułatwia nawigację po zmroku i wskazuje kierunek ścieżek.
 2. Kinkiet ogrodowy, montowany na zewnętrznych ścianach domu lub budynków w ogrodzie podkreślą urodę materiałów, detale architektoniczne lub roślinność pnącą się po ścianach.
 3. Plafon ogrodowy, montowany na sufitach zadaszeń tarasów, czy altan, zapewnia równomierne oświetlenie oraz tworzy przyjemną atmosferę wieczornego relaksu.
 4. Reflektorek wbijany w ziemię podkreśla piękno drzew, krzewów, rzeźb ogrodowych czy architektonicznych detali, tworząc interesującą grę światła i cienia.
 5. Kinkiet z czujnikiem ruchu montowany przy wejściu lub w strategicznych punktach ogrodu oświetli drogę podczas do drzwi wejściowych, lub schodów i zwiększy bezpieczeństwo wchodzących.
 6. Kinkiet ogrodowy skośny rzuca światło pod kątem, co jest dobre do podkreślania pionowych elementów ogrodu np. pergoli kwiatowych.
 7. Kinkiet ogrodowy wpuszczany, montowany na równi z powierzchnią ściany, delikatnie podświetli przestrzeń. Będzie pomocny w oświetlaniu: nisz, portali czy ram okien.
 8. Lampa solarna ogrodowa jest ekologicznym rozwiązaniem do oświetlenia ogrodu bez kabli elektrycznych. Do akcentowania ścieżek, elementów roślinnych. Mobilność pozwala na łatwą zmianę aranżacji.


Jakie są korzyści z używania naświetlaczy w celu poprawy bezpieczeństwa ogrodu po zmierzchu?

 

 • Poprawa widoczności.
 • Odstraszenie intruzów.
 • Ochrona mienia.
 • Estetyka ogrodu.
 • Funkcjonalność 24h.
 • Element systemu bezpieczeństwa.
 • Energooszczędność i niskie koszty eksploatacji.

 

Niezależnie od tego, jaki naświetlacz do ogrodu wybierzesz, pamiętaj, że lampy LED w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, są bardziej opłacalne. 


Jak naświetlacze mogą ułatwić poruszanie się po ścieżkach i alejkach w ogrodzie po zmroku?

 

Lampy ogrodowe LED oświetlają ścieżki i alejki, zwiększając widoczność przeszkód, nierówności terenu, schodów czy innych elementów mogących stanowić zagrożenie. To pomaga uniknąć potknięć i upadków, w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych.

Strategicznie rozmieszczone oświetlenie ułatwia poruszanie się po ogrodzie. Odpowiednio dobrane lampy zewnętrzne nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale także tworzą przyjemną atmosferę w ogrodzie.

 

Jakie efekty świetlne można osiągnąć, stosując różne rodzaje naświetlaczy?

 

Eksperymentując z różnymi rodzajami lamp zewnętrznych i ich rozmieszczeniem, można tworzyć kombinacje efektów świetlnych, które sprawią, że każdy ogród będzie piękny. 

 

Mogą być używane do akcentowania poszczególnych elementów w ogrodzie, takich jak drzewa, krzewy, rzeźby, fontanny, lub nawet szczegółów architektonicznych domu. 

 

Naświetlacze o szerokim kącie świecenia i niższej mocy dają delikatne, rozproszone światło, do oświetlania większych obszarów, takich jak trawniki, patio czy tarasy. 

 

Do oświetlenia ścieżek naświetlacze ogrodowe mogą być rozmieszczone wzdłuż alejek ogrodowych, schodów czy podjazdów. Poprawiają widoczność i bezpieczeństwo, i dodadzą elegancji.

 

Umieszczając lampę za obiektem i kierując światło na tło, można stworzyć kontur obiektu, co daje intrygujący efekt wizualny, zwłaszcza jeśli chodzi o fontanny.

 

Lampy ogrodowe mogą być używane do kierowania wzroku w pożądanym kierunku, na przykład wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu lub w kierunku centralnego punktu w ogrodzie: basenu, oczka wodnego czy altany.

 

Słupki LED z możliwością zmiany kolorów pozwalają na łatwą zmianę atmosfery w ogrodzie. Można wybierać spośród wielu kolorów i programów, aby dopasować oświetlenie do okazji, nastroju czy pory roku.

 

Nie zastawiaj się, jaki dobry naświetlacz LED kupić, tylko skontaktuj się z nami. Inżynierowie światła w LaMarta chętnie pomogą wybrać oszczędne i piękne oświetlenie do twojego ogrodu! 

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jakie lampy solarne wybrać do ogrodu?

Jakie lampy solarne wybrać do ogrodu?

11-07-2019
Jeszcze do niedawna technologia solarnych lampek LED kojarzyła się głównie z mało wydajnymi słupkami, które stały w niektórych punktach ogrodu. Dzisiaj jednak tego typu oświetlenie stanowi nie tyle doskonałe uzupełnienie systemu świateł w ogrodzie, ale niekiedy też alternatywę...
Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

21-11-2019
Przy tworzeniu systemów oświetleniowych zazwyczaj poświęcamy wiele uwagi samym oprawom. Nic dziwnego – to one stanowią główną ozdobę iluminacji pomieszczenia czy też tarasu. Różne kinkiety, lampy sufitowe, nocne czy stojące nie mogłyby jednak działać, gdyby nie jeden ważny...
Oświetlenie ogrodowe w ziemi - jak zaplanować i jakie wybrać

Oświetlenie ogrodowe w ziemi - jak zaplanować i jakie wybrać

26-09-2023
Oświetlenie ogrodowe w ziemi - jak zaplanować i jakie wybrać?    Czy jest coś przyjemniejszego niż popołudnie w ogrodzie? Jeśli zastanawiasz się jak upiększyć swój ogród, interesują Cię lampy ogrodowe, chcesz wiedzieć, jak się montuje lampy zewnętrzne, a lampy solarne...