Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

21-11-2019

Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

Przy tworzeniu systemów oświetleniowych zazwyczaj poświęcamy wiele uwagi samym oprawom. Nic dziwnego – to one stanowią główną ozdobę iluminacji pomieszczenia czy też tarasu. Różne kinkiety, lampy sufitowe, nocne czy stojące nie mogłyby jednak działać, gdyby nie jeden ważny detal – żarówka.

Ten niewielki element rzucający światło o wybranej temperaturze barwowej jest sercem całego urządzenia. Gwarantuje nie tylko odpowiednią jasność, ale też klimat. Dlatego warto poświęcić więcej czasu także na dobór źródeł światła.

Na rynku wciąż dostępnych jest kilka rodzajów żarówek. Są tradycyjne – wolframowe, halogenowe, a także diody LED. Czym się charakteryzują? I w końcu – jak wybrać tę, która spełni konkretne oczekiwania? Zostań z nami, a dowiesz się, czym się kierować przy wyborze tego produktu.

Odpowiednia moc, gwint i kształt

Jednym z podstawowych kryteriów doboru odpowiedniej żarówki, jest przede wszystkim moc lamp. Takie informacje powinny znajdować się na obudowie każdej oprawy lub tuż przy gwincie. Jeśli ich nie znasz, zadanie będzie utrudnione. Zawsze jednak możesz w sklepie poprosić doradcę o pomoc. Problem ten niejako znika, jeśli decydujesz się na LED-ówki, które zazwyczaj wykorzystują niewiele mocy, gwarantując za to silne światło.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w czasie zakupu żarówek, jest gwint, jaki wykorzystuje dana lampa. Obecnie mamy 7 najpopularniejszych standardów, które stosowane są także w przypadku modeli diodowych. Wśród nich możemy wyróżnić mocowania:

  • E27 – jeden z dwóch najpopularniejszych standardów, duży i wkręcany;
  • E14 – drugi najpopularniejszy, również wkręcany;
  • GU10 – mocowanie na zatrzask, które kiedyś stosowane było głównie w halogenach i świetlówkach;
  • G9 – charakterystyczny dla halogenów wtyk, stosowany w lampach o mniejszej mocy;
  • G4 – montowany na wcisk, typowy dla lampek halogenowych, wykorzystywany również przy dekoracjach;
  • G53 – przeznaczony m.in. do wpuszczanych, płaskich opraw;
  • GU5,3 – mocowanie wykorzystywane zazwyczaj w reflektorach, charakteryzujących się niskim napięciem.

Choć większość z tych wtyków i gwintów była charakterystycznych swojego czasu dla wybranych typów źródeł światła, współcześnie praktycznie każde z nich wykorzystywane jest także w żarówkach LED, co czyni tę technologię najbardziej wszechstronną w zakresie systemów iluminacyjnych.

Liczy się również sam kształt źródeł światła. Obecnie istnieje cała gama najróżniejszych form żarówek, jednak do najpopularniejszych należą mimo wszystko tradycyjne „kule”, a także „płomyki”. Współcześnie bez problemu można też dostać różne inne kształty idealnie nadające się do tworzenia określonego klimatu wewnątrz pomieszczenia.

Którą żarówkę wybrać?

Dobierz temperaturę barwową

Jest to kolejny, istotny punkt w przypadku zakupu oświetlenia. Temperatura barwowa bowiem ma witalne znaczenie dla naszego samopoczucia. Może stymulować poszczególne procesy biologiczne naszego organizmu, np. wpływać na produkcję melatoniny lub kortyzolu i serotoniny. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego pokoju i typu opraw potrzebujesz żarówek.

Tym samym – ciepłe światło (poniżej 3500K) idealnie nadaje się do salonu, sypialni i innych stref wypoczynkowych. Białe, neutralne, sięgające temperaturą barwową do około 4300K nie przekłamuje kolorów, za to doskonale spełnia swoją funkcję w kuchni, łazience czy przedpokoju. Odpowiednik światła dziennego, czyli do 5500K idealnie nadaje się do stref pracowniczych – zarówno do pracy umysłowej, jak i fizycznej. Wzmaga bowiem skupienie i pobudza do działania.

Które żarówki są najlepsze

Obiektywnie rzecz ujmując, najbardziej opłacalne i wszechstronne są diody LED. Wynika to z faktu, że wykorzystują one większość standardów, które stosowane są w wielu lampach. Do tego oferują najszerszy zakres, jeśli chodzi o temperatury barwowe. Ponadto, mimo że ich zakup wiąże się z większym wydatkiem, to w ostatecznym rozrachunku koszt nabycia zwraca się kilkukrotnie, gdyż wykorzystują dużo mniej energii niż ich żarowe, halogenowe czy fluorescencyjne odpowiedniki.

Dobierz odpowiednie żarówki

Dzięki powyższym wskazówkom jesteśmy pewni, że bez trudu odnajdziesz teraz takie żarówki, jakich potrzebujesz. W naszej ofercie możesz na przykład nabyć w dobrej cenie diody LED. Dzięki temu bez problemu wyposażysz wszystkie oprawy w domu w dopasowane źródło światła.