Nowoczesne trendy w oświetleniu schodów - inspiracje oświetleniowe

15-06-2023

Nowoczesne oświetlenie schodów powinno być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Oświetlenie stopni schodów w nocy poprawia komfort mieszkańców, daje poczucie bezpieczeństwa, oraz eliminuje ryzyko upadku, czy potknięć.

Trendy w oświetleniu schodów koncentrują się na efektywnym, stylowym i praktycznym wykorzystaniu światła, aby podkreślić elementy architektury i funkcję schodów.

 

  • Systemy oświetleniowe zintegrowane systemami smart home, pozwalają na programowanie i sterowanie światłem za pomocą aplikacji na smartfona.
  • Systemy z czujnikami ruchu umożliwiają stworzenie efektu „fali”, w którym światła zapalają się stopniowo, kiedy ktoś wchodzi lub schodzi po schodach.
  • Oświetlenie schodów wewnętrznych może być wbudowane w naturalne elementy, takie jak drewniane stopnie czy kamienne. 
  • Taśmy LED są bardzo popularne ze względu na oszczędność i efektywność energetyczną. 
  • Oświetlenie kierunkowe jest chętnie montowane na schodach, zwłaszcza tam, gdzie trzeba „poprowadzić” odwiedzających w subtelny sposób.
  • Niektóre projekty architektoniczne wykorzystują oświetlenie schodów jako element artystyczny, tworząc efekt świetlnego obrazu.

 

Efektowne oświetlenie stopni schodów w stylu nowoczesnym

 

Efektowne oświetlenie schodów w stylu nowoczesnym to kombinacja: funkcjonalności, najnowszych technologii oświetleniowych i przemyślanego designu, który podkreśla architekturę schodów.

 

Najbardziej popularne taśmy LED oferują wiele możliwości. Można instalować pod stopniami, na bokach schodów, na balustradach, a nawet wewnątrz przezroczystych lub półprzezroczystych stopni, wzdłuż schodów, lub owinąć wokół balustrad. Oświetlenie schodów led oferuje szeroką gamę kolorów, może zmieniać kolor lub intensywność w zależności od pory dnia. 

 

Balustrady z podświetlanymi elementami, np. oświetlenie schodów boczne, podkreślają architekturę schodów. Nowoczesne schody są często projektowane z wbudowanym oświetleniem, takim jak oświetlenie podstopniowe lub kierunkowe.

 

Oświetlenie kierunkowe to inny sposób na efektowne oświetlenie schodów. Małe punkty świetlne można zainstalować na różnych wysokościach, co da efekt spektakularnej kaskady światła.

 

Oświetlenie, które reaguje na ruch, to bardzo praktyczne rozwiązanie. Można je zaprogramować, aby światła stopniowo się włączały, kiedy ktoś się zbliża się do schodów. Dla osób szukających naprawdę unikalnego rozwiązania nowoczesne systemy oświetlenia oferują efekty specjalne, takie jak przebiegające po schodach fale światła, które reagują na ruch.

 

Nowoczesne oświetlenie schodów pomaga w orientacji i może stworzyć określoną atmosferę lub nastrój w pomieszczeniu: ciepłe, oświetlenie stopni schodów tworzy przytulną i relaksującą atmosferę, a jasne, białe oświetlenie schodów led podkreśla profesjonalny wygląd wnętrza.

 

Oświetlenie kierunkowe - wykorzystanie punktów świetlnych na schodach

 

Oświetlenie kierunkowe, czyli punktowe oświetlenie schodów, jest popularnym rozwiązaniem, a najczęściej stosowany wariant to oświetlenie podstopniowe, które składa się z małych punktów świetlnych umieszczonych bezpośrednio pod każdym stopniem. Oświetlenie stopni schodów podkreśla kształt i strukturę schodów i daje efektowne oświetlenie.

Innym sposobem jest umieszczenie punktów świetlnych na bokach schodów, np. na górnej i dolnej stronie bocznej ścianki schodów. Oświetlenie schodów boczne jest szczególnie przydatne na szerokich schodach.

 

W niektórych przypadkach punkty świetlne mogą być umieszczone bezpośrednio w stopniach, to stworzy unikalny efekt.

 

Punkty świetlne można skonfigurować tak, aby były włączane i wyłączane automatycznie za pomocą czujników ruchu, co dodatkowo zwiększa wygodę i bezpieczeństwo wchodzących po schodach.

W przypadku oświetlenia punktowego stosuje się żarówki LED ze względu na niewielkie rozmiary, długą żywotność i energooszczędność. Można wybierać spośród wielu kolorów światła, aby dopasować oświetlenie do stylu wnętrza. 

 

Automatyczne oświetlenie schodów na bazie czujników ruchu

 

Oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu to praktyczne rozwiązanie, które znacząco poprawia bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania schodów, szczególnie w nocy. Właściwie zainstalowane i skonfigurowane oświetlenie reagujące na ruch nie tylko podkreśli architekturę schodów, ale dodatkowo zaoszczędzi energię elektryczną.

 

Planując nowoczesne oświetlenie schodów bazie czujnika ruchu, warto wziąć pod uwagę: rodzaj czujnika ruchu, pozycję czujnika ruchu, możliwość regulacji czujnika, typ oświetlenia, rozmieszczenie światła, styl wnętrz oraz sposób instalacji. 

 

Istnieją różne typy czujników ruchu, takie jak podczerwieni (PIR), mikrofalowe, ultradźwiękowe itp. Najpopularniejsze w domach są czujniki PIR, które wykrywają zmiany temperatury spowodowane ruchem. Ważne jest, aby czujnik był umieszczony w takim miejscu, aby mógł szybko wykryć ruch na schodach. Czujnik powinien być ustawiony na odpowiednią wysokość, czyli być umieszczony mniej więcej na poziomie pasa. Większość czujników ruchu pozwala na regulację czułości oraz czasu, po jakim światła się wyłączą. Należy dostosować parametry światła do potrzeb użytkowników klatki schodowej. Można wybrać różne typy oświetlenia: LED, halogenowe, lub fluorescencyjne. Oświetlenie schodów powinno pasować do reszty architektury domu. Można wybierać spośród wielu różnych stylów i kolorów. 

 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego, jeśli nie jesteś doświadczony w pracach elektrycznych, warto skonsultować się ze specjalistami z LaMarta, bo naszą domeną jest projektowanie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego.

 

Dyskretne i subtelne oświetlenie schodów z wykorzystaniem taśm LED

 

 

Oświetlenie schodów wewnętrznych za pomocą taśm LED to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które tworzy unikalny efekt. Taśmy LED są wszechstronne, ponieważ można je zainstalować niemal wszędzie, a dostępne są w wielu kolorach i wzorach.

 

Oto kilka sposobów na subtelną i dyskretną instalację oświetlenia taśm LED na schodach:

 

  1. Podstopniowe oświetlenie. To najpopularniejsze miejsce do zainstalowania taśm LED. Montuje się je pod każdym stopniem, tak aby świeciły w dół, jest to szczególnie skuteczne w przypadku schodów z otwartymi stopniami tzw. schodami pływającymi.
  2. Oświetlenie schodów boczne. Taśmy LED mogą być zainstalowane wzdłuż bocznych krawędzi schodów, co tworzy elegancki, liniowy efekt.
  3. Oświetlenie ścienne. W niektórych przypadkach taśmy LED mogą być zainstalowane wzdłuż ściany obok schodów, co tworzy subtelne, pośrednie oświetlenie.
  4. Oświetlenie na balustradzie. Ciekawym pomysłem może być zainstalowanie taśm LED wzdłuż balustrady schodów. Jest to nie tylko efektowne, ale praktyczne, może pomóc w bezpiecznym poruszaniu się po schodach, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Taśmy LED mogą być połączone z czujnikami ruchu, które włączają światła, gdy ktoś zbliża się do schodów. Można również zainstalować dymery tzw. ściemniacze, które umożliwiają regulację jasności światła, co może być szczególnie przydatne wieczorem i w nocy. Oświetlenie schodów led musi być zainstalowane w taki sposób, aby było niewidoczne w dzień. W tym celu można użyć specjalnych profili do taśm LED, które ukryją taśmy i powagą porozprowadzać światło równomiernie.

 

Nowoczesne oświetlenie schodów, które jest dostępne w ofercie projektanta oświetlenia LaMarta, gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Oświetlenie schodów wewnętrznych dostępne w sklepie LaMarta.pl to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących nowoczesnego oświetlenia klatki schodowej i wyjątkowego designu. 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

17-12-2019
Odpowiednie oświetlenie łazienki pozwoli na komfortowe korzystanie z tego pomieszczenia. Wybierając lampy łazienkowe, powinieneś kierować się nie tylko ich estetyką i funkcjonalnością, ale zwrócić uwagę również na kwestie szczelności i odporność na zanieczyszczenia. Wszystko...
Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecka?

Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecka?

08-11-2019
Rodzice, którzy dopiero oczekują dziecka, bardzo często skupiają się na odpowiednim wystroju jego pokoju. Dbają o umeblowanie, komfortowe łóżeczko, a także funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią dbanie o higienę szkraba. W późniejszym czasie próbują współtworzyć ze...