Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecka?

08-11-2019

Oświetlenie pokoju dziecka

Rodzice, którzy dopiero oczekują dziecka, bardzo często skupiają się na odpowiednim wystroju jego pokoju. Dbają o umeblowanie, komfortowe łóżeczko, a także funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią dbanie o higienę szkraba. W późniejszym czasie próbują współtworzyć ze swoją pociechą przestrzeń, dostosowaną nie tylko do zabawy, ale też ze strefą, w której będzie mogła się uczyć. Aranżacja tego pomieszczenia zmienia się co najmniej kilka razy wraz z każdym etapem dorastania dziecka.

Ważnym elementem całości jest odpowiednie oświetlenie. Wbrew pozorom – dobranie odpowiednich opraw, jak i źródeł światła wcale nie jest łatwym zadaniem. Są tu pewne zasady, których należy się trzymać, aby maluch miał zapewniony komfort funkcjonowania. Jak więc zaprojektować system oświetleniowy w pokoju dziecka? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Co najmniej dwa niezależne obwody

Na co należy zwrócić uwagę najpierw? Na pewno na to, w jaki sposób będzie rozplanowane światło. W pokoju dziecka powinny funkcjonować dwa niezależne obwody – pierwszy, który jest odpowiedzialny za ogólne światło górne. Drugi zaś powinien obejmować oświetlenie dopełniające, np. kinkiety. Jest to o tyle istotne, że maluch, leżąc w łóżeczku przy włączonym górnym świetle, może doznać zjawiska olśnienia. To zmniejsza jego komfort i może utrudniać zasypianie.

Górne oprawy też nie powinny dawać zbyt mocnego światła, a raczej przyjemne – rozproszone. Musisz pamiętać, że Twój brzdąc w okresie niemowlęcym jest bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce, także na światło. Przyjmij na chwilę jego perspektywę – szybko zrozumiesz, że oprawy wpuszczane przyciągają wzrok i dziecko, zamiast skupić się na tym, by zasnąć, będzie się bardziej męczyć.

Dobierz odpowiednie oprawy

Przejdźmy zatem do samych lamp, których montaż warto rozważyć. W pokoju niemowlaka zdecydowanie lepsze od samych wpustów będzie wariant wiszący. Możesz dobrać model typu unisex, jak na przykład abażurowa lampa z domkiem, która daje miękkie oświetlenie otoczenia. W naszym sklepie nie brakuje też oczywiście wariantów dostosowanych osobno do chłopców i dziewczynek – wszystko zależy od tego, jak chcesz urządzić przestrzeń szkraba.

Nie zapomnij też o kinkietach. Możesz je dopasować do głównej oprawy, ale mogą również stanowić odrębne ozdoby. W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne ciekawe propozycje. Możesz wybrać na przykład szklaną lampę ścienną, plastikową albo wybrać jeden z wariantów, które dają mocno rozproszone światło bez widocznego źródła, jak na przykład niebieska gwiazdka od firmy Aldex. Propozycji w tym zakresie jest naprawdę wiele.

Światło w pokoju dziecka

Kiedy maluch podrasta

Kiedy Twoje dziecko podrośnie i już nie będzie niemowlakiem, konieczne będą kolejne zmiany. Trzeba będzie dostosować oświetlenie do nowych wymagań. Zapomnij więc o niebezpiecznych szklanych i gorących oprawach. Za to elementem, który powinien się pojawić przy łóżku malucha, jest lampka nocna. Czym powinna się charakteryzować? Przede wszystkim dawać miękkie, ciepłe światło, które nie będzie przeszkadzać w zaśnięciu, a jednocześnie zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest Funny LED, które wykorzystuje kolory RGB. Dzięki temu możesz wybrać niemal dowolną barwę. Lampa jest bezprzewodowa, co wyeliminowało ryzyko przypadkowego potknięcia się o przewód. Dodatkowo jest też wyposażona w głośniczek Bluetooth. Możesz więc puścić maluchowi łagodną muzykę, idealną do snu. Jest wykonana z tworzywa, a do tego wykorzystuje technologię diodową, więc spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Oświetlenie w pokoju ucznia

Kolejnym etapem, kiedy pokój Twojego dziecka czeka zmiana oświetlenia (i z pewnością nie tylko tego) jest chwila, kiedy zaczyna edukację. Wiele rozwiązań, w tym opraw lamp z pewnością będzie chciało już wybierać samo. Ty zaś powinieneś zapewnić mu odpowiednie światło w miejscu, gdzie będzie się uczyło i odrabiało lekcje.

Zawsze możecie wspólnie przejrzeć asortyment naszego sklepu. Dzięki temu razem wybierzecie zarówno oprawy na ściany czy sufit, jak i odpowiednią lampkę na biurko. Jak natomiast ją dobrać? Tego możesz dowiedzieć się z jednego z naszych wcześniejszych wpisów.