Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

17-12-2019

Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Odpowiednie oświetlenie łazienki pozwoli na komfortowe korzystanie z tego pomieszczenia. Wybierając lampy łazienkowe, powinieneś kierować się nie tylko ich estetyką i funkcjonalnością, ale zwrócić uwagę również na kwestie szczelności i odporność na zanieczyszczenia. Wszystko po to, by wykonywanie codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych było nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Poznaj najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać przy wyborze łazienkowych opraw oświetleniowych.

Strefy bezpieczeństwa – oświetlenie w łazience

Ze względu na duże zawilgocenie i zmieniające się często warunki (para wodna, skrajne temperatury, woda), łazienka należy do tych miejsc w całym domu, które najtrudniej prawidłowo oświetlić. Nie jest to jednak niemożliwe. Odrobina eksperckiej wiedzy, którą znajdziesz w tym artykule, wystarczy, by nie popełnić podstawowych błędów i zaprojektować światło, które uczyni Twoją łazienkę przyjazną i bezpieczną. Ze względu na rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia i zróżnicowane ryzyko zalania, łazienka została podzielona na 4 strefy bezpieczeństwa:

  • strefa 0 – obejmuje okolice wanny i brodzika w kabinie prysznicowej. W ich najbliższym otoczeniu wymagane jest zastosowanie oprawy o klasie szczelności minimum IP 67 oraz o napięciu max. 12 V. Jest to obszar najbardziej narażony na bezpośrednie zalanie, więc wymaga instalacji lamp o najwyższej klasie szczelności,
  • strefa 1 – przestrzeń nad wanną oraz ściany kabiny prysznicowej. Minimalna klasa szczelności lampy w tym obszarze – IP 44, maksymalne napięcie oświetlenia – 12 V,
  • strefa 2 – obejmuje przestrzeń do 60 cm od wanny oraz prysznica, gdzie ryzyko zalania lampy jest nieco mniejsze niż w strefach 0 i 1. W tym miejscu możesz zamontować oprawę o obniżonym napięciu 12 V lub sieciowym 230 V. Klasa szczelności produktu nadal powinna wynosić minimum IP 44,
  • strefa 3 – obszary o najmniejszym ryzyku zalania – znajdują się one poza strefami 0, 1 i 2. W tych miejscach możesz zainstalować lampy o niższej klasie szczelności – IP 21 i wyższe, o napięciu 12 V lub 230 V.

Znając rozmieszczenie i wymagania poszczególnych stref, łatwiej dopasujesz odpowiednią lampę do konkretnego obszaru w łazience. Jak wynika z powyższego zestawienia, największe ryzyko zalania lub przedostawania się wilgoci do wewnątrz lampy panuje w strefach 0 oraz 1. To właśnie do tych miejsc dedykowane są oprawy oświetleniowe o najwyższych klasach szczelności – IP 67 oraz IP 68. Oświetlenie pozostałych stref nie musi być już tak szczelne, nie oznacza to jednak, że powinieneś decydować się na najtańsze produkty, ponieważ zazwyczaj wykonywane są one z mało trwałych materiałów.

Oświetlenie do łazienki

Klasa IP, czyli co musisz wiedzieć o szczelności lampy

Aby oprawa oświetleniowa mogła zostać zainstalowana w środowisku narażonym na szczególne zanieczyszczenie (zapylenie, zalanie, zaparowanie), powinna posiadać odpowiednio wysoki stopień szczelności oznaczany symbolem IP i dwoma cyframi. W sprzedaży znajdziesz lampy o współczynnikach od IP 20 do IP 68 – im wyższą wartość mają obie cyfry, tym lepiej produkt zabezpieczony jest przed ciałami stałymi i wilgocią. Dedykowane lampy łazienkowe charakteryzują się podwyższoną szczelnością, dzięki czemu bez obaw możesz zamontować je do oświetlania przestrzeni nad wanną, prysznicem czy lustrem.

Wybór lampy do łazienki – decyduje nie tylko estetyka

Producenci oferują szeroki wybór lamp do łazienek Stylowe plafony, klasyczne oprawy wiszące i kinkiety, a także oprawy podtynkowe pomogą Ci stworzyć niebanalną i efektowną aranżację wnętrza. Jednocześnie, pamiętając o parametrach w zakresie szczelności, zyskasz gwarancję, że oświetlenie Twojej łazienki jest nie tylko estetyczne, funkcjonalne, ale jednocześnie bezpieczne. Zadbaj o komfort swojej rodziny i bliskich już dziś, wybierając trwałe i odporne na działanie wilgoci oprawy łazienkowe.