Jakie oświetlenie wybrać do małej kuchni? Porady

04-06-2024

Czy wiesz, że światło w kuchni może pobudzać apetyt? Zdarza się, że oświetlenie wybieramy na końcu remontu, a przecież to właśnie światło tworzy nastrój wnętrza. Jaka lampa do małej kuchni będzie odpowiednia? Jak zaplanować oświetlenie kuchni w bloku? Dowiedz się, jakie oświetlenie do kuchni jest dekoracyjne i dobrze rozjaśni blaty robocze podczas gotowania.

Zrozumienie specyfiki małej kuchni - klucz do idealnego oświetlenia

 

Prawidłowo umieszczone i rozproszone źródła światła zapobiegają występowaniu cieni i poprawiają wygląd małej kuchni, dzięki temu można uniknąć cieni i odblasków, a w trakcie gotowania będziemy bezpieczni. 

 

Warto najpierw wybrać główne źródło światła, które będzie równomiernie oświetlało całą kuchnię, czyli sufitową lampę. W małej kuchni, do 5 m², wystarczy model o mocy około 300-600 lumenów oraz neutralna lub ciepła barwa światła, od 2700 do 3500 K.

 

Nad blatem kuchennym, światło powinno być jasne, aby dobrze widzieć detale podczas krojenia, mieszania i gotowania. O to zadbają halogeny. Zalecana moc od 500 do 1000 lumenów, w zależności od wielkości i układu kuchni. Najlepszą barwą światła do oświetlenia jest neutralna lub chłodna biała, od 3500 do 5000 K.

 

Jeśli w kuchni znajduje się stół lub wyspa, warto umieścić nad nimi dekoracyjne lampy wiszące. Żyrandol podkreśli styl wnętrza. Powinien mieć moc od 500 do 1500 lumenów, w zależności od wielkości stołu i ciepłą białą barwę od 2700 do 3000 K, dla stworzenia przytulnej atmosfery posiłków.

 

Aby ułatwić sobie przeglądanie zawartości dolnych i górnych szafek, zastosuj oświetlenie pod gzymsami szafek. O subtelny efekt i dobrą widoczność przechowywanych produktów żywnościowych zadbają taśmy LED.

 

Wybierz oświetlenie do kuchni, które umożliwi regulację intensywności lub zainstaluj ściemniacze, którymi wyregulujesz poziom jasności światła lub stworzysz przytulną atmosferę.


Typy oświetlenia - jakie są najlepsze opcje dla małych przestrzeni

 

Typy oświetlenia, odnoszą się do różnych rodzajów źródeł światła i sposobów ich wykorzystania, i jest to: 

  • Oświetlenie sufitowe – stanowi podstawowe źródło światła w kuchni. 
  • Oświetlenie robocze - oświetla obszary robocze: blaty kuchenne, zlewozmywak i kuchenkę. 
  • Oświetlenie wiszące – czyli lampy nad stołem lub wyspą kuchenną 
  • Oświetlenie dolnych i górnych szafek – dla lepszej widoczności podczas poszukiwania produktów do gotowania.
  • Oświetlenie kinkietowe - do artystycznego podkreślenia półki z dekoracjami lub zaakcentowania obrazu na ścianie. 

 

W zawiązku z tym, jaki żyrandol do małej kuchni warto wybrać? Wybór zależy od: stylu wnętrza, wysokości sufitu, ilości naturalnego światła słonecznego wpadającego przez okno oraz gustu. Jeśli jest niski sufit lub niewielka przestrzeń, wybierz żyrandol z wbudowanymi reflektorami LED. Ten rodzaj oświetlenia jest kompaktowy, energooszczędny i emituje równomiernie rozproszone światło. Wybierz prosty żyrandol, który nie zdominuje przestrzeni, np. z metalowymi ramionami i delikatnymi kloszami. Rozważ także żyrandol z regulowanymi ramionami lub ruchomymi kloszami, to pozwoli ustawić oświetlenie do konkretnych obszarów w kuchni: nad blatem roboczym lub stołem.


Oświetlenie zadaniowe - niezbędne elementy dla funkcjonalnej kuchni

 

Oświetlenie zadaniowe ma zapewnić optymalne warunki do pracy, do wykonywania codziennych czynności: gotowania, krojenia warzyw, czytania przepisów lub pieczenia. Jak skomponować oświetlenie w małej kuchni, aby pomieszczenie było praktyczne? 

 

Oświetlenie nad blatem roboczym - zapewnia równomierne i jasne światło podczas gotowania obiadu i przygotowywania posiłków. Sprawdzą się lampy sufitowe, taśmy LED pod szafkami wiszącymi lub kinkiety nad blatem.

 

Oświetlenie nad wyspą kuchenną - możesz zainstalować wiszące lampy, które dadzą światło ogólne, ale również styl.

 

Oświetlenie pod szafkami - może być przydatne zwłaszcza wieczorem. Taśmy LED zamontowane pod szafkami dają jasne światło na blat roboczy.

 

Oświetlenie punktowe - przy zlewozmywaku, czy strefie krojenia, zastosuj oświetlenie punktowe najlepsze będą reflektorki LED zamontowane bezpośrednio nad tymi obszarami.


Oświetlenie ogólne - jak rozjaśnić całą kuchnię efektywnie

 

Jakie oświetlenie do małej kuchni rozjaśni wnętrze i ułatwi gotowanie? 

 

  1. Użyj kilku źródeł światła o różnej mocy: sufitowe, kinety na ścianę, oświetlenie pod gzymsami szafek, dyskretne taśmy LED, lampy wiszące nad wyspą, żyrandole nad stołem, aby światło padało pod różnymi kątami, a pomieszczenie było jasne, przyjemne i wielowymiarowe, a kuchnia była dobrze doświetlona.

 

  1. Zainstaluj lampy sufitowe na środku kuchni. Mogą to być plafony, oprawy wpuszczane, czyli downlighty lub wiszące żyrandole o większej mocy.

 

  1. Wybierz energooszczędne lampy LED, które dają jasne światło i są energooszczędne. Są trwałe i dlatego są dobrym rozwiązaniem na oświetlenie w małej kuchni.

 

  1. Reflektory sufitowe lub ścienne również mogą być skuteczne. Takie oświetlenie sufitowe małej kuchni może być skierowane w różnych kierunkach, aby rozjaśnić różne miejsca i zapewnić równomierne oświetlenie.

 

  1. Także wykorzystanie technologii smart home, systemów sterowania oświetleniem, pozwala oszczędności i na dostosowanie jasności i koloru światła za pomocą aplikacji mobilnej lub głosem.

 

Sprawdzasz w Internecie, jaki żyrandol do małej kuchni kupić? Nie szukaj dłużej! Nie zastanawiaj się, jakie oświetlenie do małej kuchni wybrać. Skontaktuj się z nami! Inżynierowie od efektów oświetleniowych w LaMarta, chętnie odpowiedzą na pytania i doradzą, jaką lampę wybrać do konkretnego wnętrza. Współpracujemy ze światowymi producentami oświetlenia. Oferujemy modne, energooszczędne lampy, które sprawdzą się we wnętrzach każdego eleganckiego domu. Porozmawiajmy. Niech Twoja przestrzeń kulinarna rozbłyśnie.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak rozmieścić halogeny na suficie?

Jak rozmieścić halogeny na suficie?

05-04-2024
Zasady rozmieszczania halogenów w kuchni Rozmieszczenie halogenów w kuchni na suficie zależy od: wielkości kuchni, wysokości sufitu, kolorów i rodzaju wykończenia powierzchni i ścian, a także od rodzaju i intensywności światła, jakiego potrzebujesz.  Rozmieszczenie halogenów w...
Jaki żyrandol do kuchni wybrać?

Jaki żyrandol do kuchni wybrać?

20-10-2023
Planując wystrój świeżo wyremontowanej kuchni, starannie dobieramy w głowie wszystkie dodatki. Prędzej czy później nasze myśli skupiają się wokół oświetlenia. Żyrandole do kuchni powinny nie tylko równomiernie oświetlać to wnętrze, ale też muszą być na tyle dekoracyjne, by w...
3 propozycje nowoczesnych lamp do kuchni

3 propozycje nowoczesnych lamp do kuchni

08-08-2019
Jedną z najważniejszych przestrzeni w domu, która wymaga szczególnego przemyślenia aranżacji, jest kuchnia. To nie tylko miejsce, w którym przyrządza się posiłki – to często strefa tętniąca życiem rodzinnym. Dlatego też tak ważny jest estetyczny i ciepły wystrój. Oprócz...