Zalety żarówek LED

15-10-2019

Zalety żarówek LED

Energooszczędność to jeden z tych wskaźników, którym coraz szerzej posługują się konsumenci. Przyczyna jest prosta. Wiąże się to z oszczędnością pieniędzy, a z drugiej strony – zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych. Nic więc dziwnego, że LED-y  cieszą się coraz większą popularnością.

Jeśli Ty się wahasz, czy aby jest to dobre rozwiązanie, to chętnie rozjaśnimy Ci sytuację. Choć diody są obecne na rynku od wielu lat, to dopiero od kilku są szerzej stosowane jako podstawowe źródła światła w domach. Chcesz dowiedzieć się, czemu warto wybrać właśnie je? Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety.

Oszczędność energii i pieniędzy – podstawowa zaleta

Na czym właściwie polega energooszczędność LED-ów? Przede wszystkim gwarantują wysoką jasność przy ponad ośmiokrotnie mniejszym poborze prądu od ich żarowych odpowiedników. Te produkty, które są najwyższej jakości, czerpią jej nawet do 90% mniej! Tym samym, nawet jeśli wydasz na dany model dwa czy trzy razy więcej, to jego koszt zwróci się dużo szybciej, niż myślisz.

Z drugiej strony – diody są znacznie trwalsze. Kiedy tradycyjne źródła żarnikowe mają żywotność około 1000 czy 2000 godzin, LED-y wytrzymują zazwyczaj od 30 000 do nawet 100 000 godzin. Tym samym za zwykłą żarówkę wydasz kilka złotych, a za diody kilkanaście do kilkudziesięciu. To się zgadza. Jednak w dłuższej perspektywie jej wartość zwraca się co najmniej kilkukrotnie.

Skąd taka różnica? Przede wszystkim standardowa żarówka mocno się nagrzewa. Energia więc ulega zmianie – z elektrycznej na cieplną. Tym samym szacuje się, że nawet 95% zaczerpniętej elektryczności uchodzi w próżnię.

Z powodzeniem zastąpisz nimi większość źródeł światła

Na samym początku żarówki LED były dostępne wyłącznie z najczęściej stosowanymi przez producentów lamp wkrętami. Tym samym ich stosowanie było mocno ograniczone. Z czasem jednak technologia rozwinęła się, gwarantując możliwość zamontowania ich w zdecydowanej większości opraw. Obecnie możesz używać ich jako zamienników zwykłych żarówek, a także halogenów. Są one powszechnie dostępne, więc nie ma problemu z odnalezieniem konkretnego modelu z gwintem dedykowanym do wybranych lamp.

Z drugiej strony są one też mniejsze od swoich pierwowzorów. To zaś sprawia, że dużo łatwiej można je zamontować. Szczególnie jeśli dotyczy to opraw, które zostały zainstalowane w trudno dostępnych miejscach (w szafach lub nad blatami kuchennymi). Ich wielkość ma jeszcze jedną zaletę – fakt, że są bardziej poręczne w instalacji, sprawia, że można ciekawie aranżować wnętrze, tworząc skomplikowane gry świateł.

A skoro już o urządzaniu mowa, warto wspomnieć, że LED-y, podobnie, jak inne żarówki, oferują szeroką paletę temperatury barwowej. Możesz więc wybrać ciepłe oświetlenie, do salonu czy sypialni. Są też neutralne warianty, idealnie wpasowujące się do łazienki czy kuchni, jak i zimne – przeznaczone do stref roboczych. To znacznie poszerza możliwości wykorzystania diod w aranżacji wnętrz.

Korzyści z używania żarówek LED

LED-y to zdrowsze środowisko

Fakt, że żarówki diodowe wykorzystują mniej energii, wpływa pozytywnie nie tylko na zasobność Twojego portfela. To również ogromna korzyść z perspektywy środowiska. Im mniejsze zużycie energii elektrycznej, tym mniej trzeba jej wytworzyć. Jest to tym ważniejsze, jeśli wciąż jest ona pozyskiwana przez spalanie węgla czy w inny, „brudny” sposób, zagrażający przyrodzie. Ty więc masz szansę zaoszczędzić na rachunkach na prąd, a elektrownia może spalić mniej paliwa.

Z drugiej strony ważne jest też to, że w przeciwieństwie do standardowych żarówek czy też popularnych „energooszczędnych”, nie zawierają szkodliwych metali. Przy utylizacji nie trzeba się obawiać, że na przykład rtęć, przedostanie się do środowiska.

Wybierz oszczędności i ekologię

Dzięki technologii LED stworzysz niejedną ciekawą aranżację. Kuchnia, salon, sypialnia i każde inne pomieszczenie zyska interesujące oświetlenie, jeśli zdecydujesz się na jeden z produktów, które znajdziesz też w naszym sklepie. Szeroka gama żarówek o różnych temperaturach barwowych pozwoli Ci osiągnąć oczekiwany efekt.

Z drugiej strony diody to przede wszystkim oszczędność pieniędzy i dbałość o środowisko. Dlatego też warto sięgać po rozwiązania, jakie proponują żarówki LED.