Rodzaje światła – jak wpływają na organizm?

22-09-2019

Rodzaje światła - jaki mają wpływ na organizm?

Światło ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia. Wpływa na rytm dobowy każdej istoty, stymuluje różne reakcje chemiczne, pobudzając lub wygaszając funkcjonujące w organizmie mechanizmy. To słoneczne oddziałuje oczywiście najsilniej.

Jak natomiast wpływa na nas światło z żarówek? Zagadnienie to stało się przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych. W polu zainteresowań badaczy znalazł się szczególnie wpływ na ludzkie ciało i umysł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – czytaj dalej. Znajdziesz tu przydatne informacje, które być może pomogą Ci mądrzej dobierać źródła światła do domu i nie tylko.

Temperatura barwowa światła

Aby dokładniej zrozumieć, jak ważny jest dobór właściwego oświetlenia w mieszkaniu, należy poznać pojęcie temperatury barwowej. To miara, której wartości podajemy w Kelvinach. Określa ona, jak ciepłe jest światło. Brzmi enigmatycznie? Najlepiej będzie wyjaśnić to na przykładzie. Przypomnij sobie, jak wygląda oświetlenie, które daje świeczka czy zapałka. Wpada ono w pomarańcz, a czasem nawet w czerwień. Typowa żarówka natomiast oferuje barwę jasnożółtą. Standardowa dioda LED – biała – daje światło jasne, w chłodnej bieli.

Fakt, że różnią się one między sobą barwą, świadczy o tym, że mają odmienną temperaturę barwową. W przeciwieństwie jednak do zwykłego pojęcia ciepła, rozumianego jako fizyczne odczucie temperatury np. w pomieszczeniu, im wyższa temperatura barwowa, tym chłodniejsze światło. Ciepłe więc (np. płomień świeczki) ma wartość około 1500 Kelvinów, LED-ówka dostosowana do warunków panujących w gabinecie czy innym miejscu pracy gwarantuje około 4000-5500K (co odpowiada światłu dziennemu), natomiast najchłodniejsze światło najłatwiej będzie dostrzec, patrząc… w błękitne niebo, mające wartość 10 000K. Stąd też mówimy o żółtym, białym i niebieskim świetle.

Dlaczego o tym mówimy? Gdyż każde z nich ma odmienne działanie na ludzki organizm. Pora się przekonać o tym, jak wpływają na nas poszczególne rodzaje oświetlenia.

Dobór odpowiedniej temperatury barwowej

Wiele osób mimo wszystko nie skupia się na tym, jak ciepłe daje światło zakupiona żarówka czy dioda LED. Stąd też nieumiejętnie dobierają je do poszczególnych pomieszczeń. Zbyt chłodne światło na przykład to fatalny pomysł do sypialni, gdyż działa pobudzająco. Dlatego nawet po wyłączeniu możesz mieć przez pewien czas problem z zaśnięciem. Z kolei dobór zbyt ciepłego oświetlenia do gabinetu czy innego wnętrza, w którym się pracuje, może powodować senność.

Dlatego też wybierając żarówkę do danego pokoju, warto przyjrzeć się temperaturze barwowej, jaką się charakteryzuje. Poniżej podajemy kilka przykładowych zakresów i ich przeznaczenie do konkretnych wnętrz.

Rodzaje światła a twój organizm

Temperatura barwowa 4000-5500K

Jak już wiesz, ciepło białego światła w tym zakresie odpowiada mniej więcej temu, jakie daje słońce w południe. Działa silnie pobudzająco i pomaga zwalczyć senność, a także poprawia koncentrację na wykonywanych zadaniach. Stąd też doskonale nadaje się do takich wnętrz jak gabinet czy warsztat, a także do przestrzeni biurowych i innych zakładów pracy. Jeśli więc planujesz stworzyć miejsce, w którym będziesz pracować lub uczyć się – zdecydowanie powinieneś zakupić źródła światła, mieszczące się w tych granicach.

Temperatura barwowa 3500-4300K

Ten zakres jest neutralny. Nie ma silnego działania pobudzającego, ale też nie rozleniwia. To idealna temperatura do takich pomieszczeń jak przedpokój czy łazienka. Dobrze też sprawdzi się w kuchni. Co ważne – nie zmienia ono kolorów, dzięki czemu wzrok się nie męczy, a z drugiej strony – pomaga np. prawidłowo nałożyć makijaż.

Temperatura barwowa <3300K

Ciepłe światło to doskonały wybór do wnętrz, w których na co dzień wypoczywasz. Stąd też to idealna propozycja do salonu czy na taras. Dzięki niemu będziesz mógł w spokoju odsapnąć po całym dniu pracy. W tym zakresie temperatury barwowej organizm zaczyna wytwarzać melatoninę – jest to więc optymalne rozwiązanie także do sypialni.

Światło wpływa na Twój biologiczny rytm!

Pamiętaj, że światło, jak i wiele innych elementów otoczenia, wpływa na to, jak pracujesz, jak wypoczywasz, a także – jak funkcjonuje Twój organizm. Nie bez przyczyny Skandynawowie korzystają z jasnych lamp w czasie nocy polarnej. Co więcej – zły dobór światła może skutkować np. zwiększeniem produkcji kortyzolu (hormonu stresu) i serotoniny (powodującej senność). Przez to więc, zamiast np. skupić się na pracy lub wypocząć, będziesz się bardziej męczył.