Projektowanie oświetlenia

Jednym z istotniejszych kroków w procesie aranżacji każdego wnętrza jest zadbanie o odpowiedni układ lamp. Starannie przemyślane rozmieszczenie kinkietów czy innych źródeł światła sprawi, że pomieszczenie stanie się nie tylko funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, ale także klimatyczne oraz przyjazne wszystkim domownikom.

Wykorzystując naszą fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie, możemy zaproponować kompleksowe usługi z zakresu projektowania oświetlenia. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że proces ten wymaga nie tylko specjalistycznych umiejętności, ale także troski o najmniejsze nawet szczegóły, dlatego nasi projektanci dokładają wszelkich starań, by stanąć na wysokości zadania i sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.

W jaki sposób przebiega proces projektowania oświetlenia?

Planowanie rozmieszczenia lamp jest procesem kilkuetapowym, a jego celem jest uzyskanie oświetlenia, które spełni oczekiwania użytkowników i będzie zgodne z obowiązującymi normami. W celu uzyskania pożądanego efektu oświetleniowego należy uwzględnić wiele czynników, w tym między innymi liczbę opraw, rodzaj źródła światła, optymalne rozmieszczenie oraz indywidualne preferencje klienta.

Niezależnie od tego, czy powierzą nam Państwo projektowanie oświetlenia mieszkalnego, biurowego czy jakiekolwiek innego, możecie mieć pewność, że do tego celu wykorzystamy wysokiej klasy produkty pochodzące wyłącznie od znanych i cenionych ma rynku producentów. Do tej pory nawiązaliśmy współpracę między innymi z takimi dostawcami, jak:

  • OSPEL,
  • ASTRO LIGHTING,
  • GIRA,
  • KONTAKT SIMON,
  • LUMINA DECO,
  • SPOTLINE,
  • DELTA LIGHT
  • CLEONI,
  • RABALUX.

Każdy przygotowany przez naszych specjalistów projekt składa się z kilku propozycji, obejmujących różnorodne rozwiązania oświetleniowe uwzględniające poznane wcześniej preferencje klienta. W celu precyzyjnego zobrazowania efektu możemy dodatkowo przygotować wizualizację, która dokładnie zaprezentuje, w jaki sposób będą świecić poszczególne oprawy.

Projektowanie oświetlenia

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dobrze rozmieszczonego oświetlenia. Planując aranżację wnętrz, warto już wcześniej pomyśleć o tym aspekcie, gdyż rozkład pomieszczenia, nie tylko jeśli chodzi o skosy czy wnęki, ale również umiejscowienie poszczególnych mebli i sprzętu, ma ogromne znaczenie w przypadku projektu oświetlenia. Jest to bardzo ważne zanim przejdzie się do montażu opraw oświetleniowych, zwłaszcza że obejmują one również lampy stojące czy biurkowe, które muszą mieć dostęp do ergonomicznie i przede wszystkim bezpiecznie umieszczonego gniazdka elektrycznego. Zatem już na etapie projektowania instalacji elektrycznej należy uwzględnić, gdzie będzie stała lampa, a w którym miejscu znajdzie się telewizor. Projekty muszą zawierać rozplanowanie źródeł światła na trzech poziomach, najlepiej w każdym pomieszczeniu, ewentualnie z pominięciem tych naprawdę małych. Zatem zarówno w domu, jak i mieszkaniu konieczne jest zastosowanie światła głównego, miejscowego oraz dekoracyjnego.

Projektowanie opraw oświetleniowych

Kiedy wiadomo już, jak będzie wyglądał rozkład oświetlenia w pomieszczeniach, ze względu na funkcjonalność, a także zapotrzebowanie w danej przestrzeni, można przystąpić do pracy właściwej, czyli wykonać projekt oświetlenia. Niewątpliwie oświetlenie led jest tutaj bazą, gdyż jest najbardziej energooszczędne. Możliwości jest naprawdę wiele. Na samym początku trzeba wziąć pod uwagę rodzaj lamp, jaki ma być zastosowany. W przypadku, gdy planuje się instalacje ściemniaczy umożliwiających manipulację oświetleniem, a właściwie jego natężeniem, to ta kwestia musi być zaplanowana, kiedy tworzona jest cała instalacja i można jeszcze nanieść zmiany w projekcie. Na dalszym etapie materiały oprawy czy podstawy dopasowywane są według preferencji klienta. Tutaj metod jest naprawdę wiele, a nowoczesne technologie, takie jak drukarki 3D i tradycyjne prace rzemieślnicze, jak obróbka drewna czy metalu, pozwalają tworzyć różnorodne formy, pasujące zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz. Oczywiście konieczne jest także zaprojektowanie i wykonanie odpowiednich gwintów dla oświetlenia led. Jeszcze bardziej wymagające jest zewnętrzne oświetlenie, a oprawy muszą posiadać stopień wodoszczelności na poziomie IP44.